Uykusuzluğun Çaresi Müzik Mi?

0
599

Fiziksel ve ekonomik anlamda ciddi sonuçlar doğuran uykusuzluk sorunu insanlar arasında çok yaygın görülen bir durum. Ve görünen o ki, birçok insan yaşadığı uyku sorunlarına çare olması amacıyla müziği kullanıyor ve müzik uyumaya yardımcı olmanın ucuz ve ilaçsız bir çaresi olarak işlev gösterebiliyor.

Uykusuzluk çeken insanların müziği ne ölçüde kullandığı, uyumak için neden müziği tercih ettiği ve onun ne gibi faydalar sağladığı konusunda sistematik bir veri kaynağı bulunmamasından yola çıkan araştırmacılar, internet üzerinden bir anket düzenlediler. Ankette insanlardan müziğe olan yatkınlıklarını ve uyku alışkanlıklarını bildirmeleri ve hangi müziğin uyumalarına yardımcı olduğuna ek olarak bunun nedenini açıklamaları istendi.  

Uyku Sorunlarından Muztarip Olmayanlar Da Müziği Kullanıyor

İngiltere’de bulunan Sheffield Üniversitesi’nden Tabitha Trahan ve meslektaşları tarafından yapılan ve PLOS ONE’da yayınlanan çalışma kapsamında düzenlenen ankete katılan toplam 651 katılımcının yüzde 62’si, uyumalarına yardımcı olması için müziği kullandıklarını ve bu müzikleri 545 sanatçıya ait 14 müzik türünden seçtiklerini rapor etti. Ayrıca, uyku sorunlarından mustarip olmadıklarını bildiren katılımcıların da uyku kalitelerini artırmak için günlük hayatlarında müziği kullandıkları ortaya çıktı. Çokça müzik dinleyen gençlerin, uyumak için müziği diğer insanlardan ciddi anlamda daha fazla kullandığı da elde edilen bulgular arasındaydı. Katılımcılar müziğin hem uykuyu tetiklediğine hem de uykuyu dağıtan içsel ve dışsal uyarıcıları bloke ettiğine inandıklarını söylediler.

Araştırmacılar bu anketin, uyumaya yardımcı olması için toplum genelindeki müzik kullanımını araştıran ve internet üzerinden yapılan ilk ve en geniş çaplı anket olduğunu söylüyorlar. Elde ettikleri bulguların insanların kendi beyanlarına dayanmasından dolayı bu çalışmanın müziğin fizyolojik ve psikolojik etkileri konusunda herhangi bir çıkarım sağlayamayacağına dikkat çeken araştırmacılar, ancak yine de bu bulguların birçok insanın uyumak için çeşitli türlerdeki müziği kullandıklarının ilk kanıtı niteliğinde olduğunu söylüyorlar.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here