Koronavirüs Bağışıklığı Uzun Sürmüyor Olabilir

0
246

Soğuk algınlığına sebep olan koronavirüsler insanları tekrar tekrar enfekte
edebiliyorlar. Bu bulgu covid-19’a yol açan yeni koronavirüse karşı olan
bağışıklığın da benzer şekilde kısa ömürlü olabileceğinin işareti olabilir.

Nature Medicine’de yayınlanan yeni bir çalışmada, bilim insanları bilinen dört mevsimsel koronavirüsle ne sıklıkta enfekte olduklarını belirlemek için 10 kişiyi 35 yılı aşkın bir süre boyunca izlediler. HCoV-NL63, HCoV-229E, HCoV-OC43 ve HCoV-HKU1 olarak bilinen bu virüsler ya hafif soğuk algınlığı belirtilerine neden olduğundan ya da hiçbir belirtiye yol açmadığından, ekip yeni enfeksiyon durumlarını tespit etmek için belirli aralıklarla katılımcıların kanlarını antikorlar için inceledi.


Araştırmacılar elde ettikleri yeni verilerin, diğer koronavirüslere karşı olan
bağışıklıkların kısa ömürlü olma eğiliminde olduğunu, sıklıkla yaklaşık 12 ay sonra reenfeksiyonların meydana geldiğini ve bazı durumlardaysa bunun daha bile erken gerçekleştiğini gösterdiğini söylüyorlar. Çalışmada birkaç durumda, reenfeksiyonların ilk enfeksiyondan altı ve dokuz ay sonra gerçekleştiği de bulundu.


513 Kan Örneği İncelendi


10 katılımcının hepsi de, 1980’lerde başlayan ve HIV-1 enfeksiyonu ve AIDS
üzerine olan Amsterdam Kohort Araştırmalarının (ACS) bir parçasıydı. Tümü de HIV negatif olan katılımcılar çalışma boyunca her üç ila altı ayda bir kan verdiler ve toplamda 513 kan örneği sağladılar.


Yapılan yeni çalışmada bu kan örneklerini koronavirüs enfeksiyonları için
tarayan ekip, her katılımcının çalışma süreci boyunca üç ila 17 koronavirüs
enfeksiyonuna yakalandığını ve çoğu defa, belirli bir koronavirüsle yeniden
enfekte olma durumunun, ilk enfeksiyondan yaklaşık bir yıl sonra gerçekleştiğini buldu.


Araştırmacılar doğal bulaşma yoluyla gerçekleşen reenfeksiyonların dört
mevsimsel koronavirüs için de geçerli olduğunu gösterdiklerini ve bunun covid- 19’a neden olan SARS-CoV-2 de dahil olmak üzere, tüm insan koronavirüslerinin ortak bir özelliği olduğunu işaret ettiğini söylüyorlar.

Yazarlar yaptıkları çalışmada SARS-CoV-2 koronavirüsünü incelemiş olmasalar da, diğer yaygın koronavirüslerde görülen bu eğilimin yeni virüs için de geçerli olabileceğini iddia ediyorlar. Ancak SARS-CoV-2’nin insanları diğerleri kadar sık bir şekilde yeniden enfekte etme potansiyeline sahip olup olmadığını henüz bilmediklerini belirtiyorlar.


Araştırmacılar ayrıca, mevsimsel koronavirüs enfeksiyonlarının Hollanda’da kış aylarında yaz aylarına göre daha sık meydana geldiğini de bulduklarını ve neticede covid-19’un da aynı mevsimsel kalıbı paylaşabileceğini söylüyorlar.

Orijinal makale: LiveScience

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here