Küresel önde gelen ölüm nedeni: Antimikrobiyal Direnç

0
1089

Araştırmacılara göre, 2019’da antimikrobiyal direnç, tahmini 1,27 milyon ölüme neden oldu. O yıl HIV veya sıtmadan çok daha fazla insan, tedavi edilemez bakteriyel enfeksiyonlardan öldü.

Genel olarak, bakteriyel antimikrobiyal direnç, doğrudan dirençli enfeksiyonların neden olduğu 1,27 milyon da dahil olmak üzere, küresel olarak tahmini 4,95 milyon ölümde rol oynadı. Tahminler, Antimikrobiyal Direnç İşbirlikçileri olarak adlandırılan uluslararası bir araştırmacı grubu tarafından 204 ülke ve bölgeyi kapsayan hastane, gözetim ve diğer veri kaynaklarının analizine dayanmaktadır.

İki sınıf antibiyotiğe, beta-laktamlara (penisilin dahil) ve florokinolonlara direnç, direnç kaynaklı ölümlerin yüzde 70’inden fazlasının arkasındaki sebepti. Bu ilaçlar, birçok bakteriyel enfeksiyon için birinci basamak seçeneklerdir (SN: 4/30/14).

Araştırmacılar, ölümcül ilaca dirençli enfeksiyonlardan sorumlu bakteriler arasında ilk üçün Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae ve Staphylococcus aureus olduğunu buldu. Bu patojenler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde sağlık bakım ortamlarında tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilir.

Grup, dünya çapında 100.000 kişide 64 ölümün tedaviye dirençli bakteriyel enfeksiyonlarla ilişkili olduğunu ve 100.000 kişide 16.4 ölümün bu tür enfeksiyonlardan kaynaklandığını buldu. Özellikle batı Sahra altı Afrika en yüksek ölüm oranlarına sahipti: 100.000 kişi başına 114,8 ölüm bakteriyel antimikrobiyal dirençle ilişkilendirildi ve 100.000 kişi başına 27.3 ölüm dirençten kaynaklanıyordu.

Genel olarak, bakteriyel antimikrobiyal dirençten kaynaklanan ölüm oranı, daha kötü sağlık hizmeti kaynağına sahip yerlerde daha yüksekti. Araştırma grubu, bunun çözümlerin bölgesel farklılıkları dikkate alması gerektiğini gösterdiğini söylüyor. Direnci caydırmak için antibiyotik kullanımının sınırları birçok yerde anahtardır. Ancak, örneğin Batı Sahra Altı Afrika’da, birinci basamak ilaçlar başarısız olduktan sonra ihtiyaç duyulan ikinci basamak antibiyotikler hazır olmadığından, antibiyotiklere erişimin artması, dirençten kaynaklanan ölüm yükünü azaltabilir.

Kaynak: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here