Kangurular Gerçekten De Bizimle “Konuşabiliyor”

0
364

Roehampton Ve Sydney Üniversiteleri tarafından yapılan bir çalışmaya göre, kangurular gibi hiç ehlileştirilmemiş olan hayvanlar insanlarla kasıtlı olarak iletişim kurabiliyor. Bulgu, bu davranışın genellikle köpekler, atlar veya keçiler gibi ehlileştirilmiş hayvanlarla sınırlı olduğu fikrine meydan okuyor. 

Avustralya genelindeki üç bölgede bulunan hiç ehlileştirilmemiş keseli hayvanlar olan kanguruları içeren çalışma, kanguruların kapalı bir kutunun içine konan yiyeceğe erişmeye çalıştıkları zaman bir insana baktıklarını ortaya koydu. Kangurular kutuları kendileri açmaya çalışmak yerine, insanla iletişim kurmak için genellikle ehlileştirilmiş hayvanlardan beklenen bir davranış olan bakışları kullandılar. 

Test edilen 11 kangurudan on tanesi, yiyeceği elde etmek için aktif bir şekilde onu kutunun içine koyan insana baktı. 11 kangurunun dokuzuysa, buna ek olarak bakışlarını art arda bir kutuya bir de orada bulunan insana yöneltti. Bakışların kutu ve insan arasında gidip gelmesi iletişimin daha yüksek bir formu. 

Kangurular Da Köpekler Ve Keçiler Gibi Sosyal Hayvanlar 

Çalışmanın başyazarı Dr. Alan McElligott, daha önce de keçilerin çevreleri hakkında bilgi toplamak için, işaret etmek de dahil olmak üzere insanların verdiği ipuçlarını anlayabildiğini bulan bir çalışmaya liderlik etmişti. Köpekler ve keçiler gibi kangurular da sosyal hayvanlar ve Dr. McElligott’ın bu yeni çalışması, onların insanlarla etkileşim kurmak için olağan sosyal davranışlarını adapte edebildiğini gösteriyor. 

Dr. McElligott, “Bu çalışma yoluyla, hayvanlar arasındaki iletişimin öğrenilebildiğini ve yiyeceğe ulaşmak için insanlara bakma davranışının ehlileştirmeyle ilgili olmadığını görebildik. Hatta kangurular, bizim aynı teste tabi tuttuğumuz zaman köpeklerde, atlarda ve keçilerde bile gördüğümüz davranışlara çok benzeyen bir davranış kalıbı ortaya koydular. Kangurular bu şekilde incelenen ilk keseliler ve bizim elde ettiğimiz pozitif sonuçlar, alışıldık ehli türlerin dışında kalan hayvanlar üzerinde de daha fazla bilişsel araştırmanın yapılmasına yol açmalı,” diyor. 

Sydney Üniversitesi’nden Dr. Alexandra Green, “Dünya genelinde birçok insan kanguruları çok seviyor ama bu hayvanlar aynı zamanda bir baş belası olarak da görülüyorlar. Yapılan bu çalışmanın kanguruların bilişsel becerilerine dikkat çekmesini ve onlara karşı daha pozitif tutumlar geliştirilmesine yardımcı olmasını umuyoruz,” şeklinde konuşuyor. 

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here